Grocholski Tadeusz Mikołaj – Archiwum Historii Mówionej
Dnia 20 września 2012 roku w Miami na Florydzie zmarł Tadeusz Mikołaj Grocholski, syn Adama Remigiusza i Barbary z domu Czetwertyńskiej. Tadeusz Mikołaj Grocholski urodził się 2 sierpnia 1926 roku w Falentach, podwarszawskim majątku swej prababki Zofii z Czapskich Przezdzieckiej. Był najstarszym z dziesięciorga rodzeństwa.
Podczas II Wojny Światowej rozpoczął studia na konspiracyjnej politechnice i równolegle uczestniczył w akcji „Wachlarz”, a w latach 1943-44 ukończył Podchorążówkę Armii Krajowej, uzyskując stopień kaprala podchorążego.
Od 1 sierpnia 1944 roku brał czynny udział w Powstaniu Warszawskim, razem z trójką rodzeństwa. Walczył na Mokotowie jako żołnierz Pierwszego Pułku Szwoleżerów Zgrupowania Pułku Baszta w rejonie dowodzonym przez jego ojca pułkownika Armii Krajowej „Waligórę”, odznaczonego dwukrotnie orderem Virtuti Militari za udział w wojnie 1920 roku, Powstaniu Śląskim, a ponownie za akcje dywersyjne na wschodnich rubieżach RP dowodzonej przez niego organizacji Wachlarz AK.
Po Powstaniu trafia do obozu jenieckiego Sandbostel. W kwietniu 1945 r. wyzwolony przez armię brytyjską. Po wojnie w latach 1945-46 pracuje w polskiej misji wojskowej przy dowództwie wojsk alianckich w Bad Iserlohn (polskie biuro prawne przy I-szym Korpusie Armii Brytyjskiej). W 1950 r. podejmuje studia w Liege (Belgia) na wydziale architektury. W Brukseli działa jako Członek Komisji Rewizyjnej Bratniaka, bierze również udział w akcjach służb specjalnych Rządu Brytyjskiego; w latach 1957-59 studiuje historię sztuki na Uniwersytecie Wiedeńskim. Od 1958 do 1959 pracuje w Brukseli dla linii lotniczych PanAm w roli Assistant Technical Director, na wystawie pawilonu Expo 1958.
W 1959 roku wyjeżdża na stałe do USA najpierw do San Francisco, gdzie pracuje w biurze architektonicznym, a od 1967 roku w Nowym Jorku, działając jako kierownik produkcji dla włoskiej telewizji RAI, oraz w Polsko-Amerykańskiej Izbie Handlowej. Żeni się z Bożeną Hoppe, z którą tworzyli wspaniałą parę gotową pomagać wielu krewnym, przyjaciołom i znajomym przybywającym do Nowego Jorku. Mają dwie córki – Izabelę i Krystynę. Krótko przed odejściem Tadeusza rodzi się w Miami na Florydzie jego wnuczka Samantha. Wspominany jest w Polonii nowojorskiej jako skuteczny pomocnik naszych rodaków w ich problemach z władzami imigracyjnymi.
Tadeusz Mikołaj Grocholski odznaczony był m.in. Krzyżem Partyzanckim, Krzyżem Armii Krajowej, Krzyżem Walecznych, Krzyżem Powstania Warszawskiego, Odznaką Pamiątkową AK – Akcji Burza, Medalem „za Warszawę 1939-1945”.
Był mądrym i dobrym człowiekiem.
Rodzina w kraju i za granicą